Vishay/Sprague TH3A105K016C6500
TH3A105K016C6500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A105K016C6500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
TH3A105K016C6500.pdf
Availability of TH3A105K016C6500
QUANTITY
TH3A105K016C6500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A105K016C6500
Internal Part NumberEIS-TH3A105K016C6500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A105K016C6500
Related LinksTH3A105K, TH3A105K016C6500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A105K016C6500 Details Description
Related parts for TH3A105K016C6500
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 30POS datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 12A 400V GBPC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 45MM datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf