Vishay/Sprague TH3A106M6R3E2700
TH3A106M6R3E2700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A106M6R3E2700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
TH3A106M6R3E2700.pdf
Availability of TH3A106M6R3E2700
QUANTITY
TH3A106M6R3E2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A106M6R3E2700
Internal Part NumberEIS-TH3A106M6R3E2700
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A106M6R3E2700
Related LinksTH3A106M, TH3A106M6R3E2700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A106M6R3E2700 Details Description
Related parts for TH3A106M6R3E2700
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf