Vishay/Sprague TH3A335M016C3400
TH3A335M016C3400 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A335M016C3400
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TH3A335M016C3400.pdf
Availability of TH3A335M016C3400
QUANTITY
TH3A335M016C3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A335M016C3400
Internal Part NumberEIS-TH3A335M016C3400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A335M016C3400
Related LinksTH3A335M, TH3A335M016C3400 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A335M016C3400 Details Description
Related parts for TH3A335M016C3400
DIODE GEN PURP 100V 1.5A SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE LASHING:NYL NATURAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
DIN-POWER RETAINING FRAME datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf