Vishay/Sprague TH3A335M016E3400
TH3A335M016E3400 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A335M016E3400
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TH3A335M016E3400.pdf
Availability of TH3A335M016E3400
QUANTITY
TH3A335M016E3400 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A335M016E3400
Internal Part NumberEIS-TH3A335M016E3400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A335M016E3400
Related LinksTH3A335M, TH3A335M016E3400 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A335M016E3400 Details Description
Related parts for TH3A335M016E3400
CABLE D-SUB - AMP15B/AE15M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ASSEMBLY ADAPTOR QUINT-BAT/24DC datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MLP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 430NM 30MCD BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf