Vishay/Sprague TH3A475K025F5000
TH3A475K025F5000 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A475K025F5000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
TH3A475K025F5000.pdf
Availability of TH3A475K025F5000
QUANTITY
TH3A475K025F5000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A475K025F5000
Internal Part NumberEIS-TH3A475K025F5000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package9,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A475K025F5000
Related LinksTH3A475K, TH3A475K025F5000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A475K025F5000 Details Description
Related parts for TH3A475K025F5000
THERMISTR PTC 240V 1.5K OHM 100C datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 4"X5YD datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE STANDARD TAIL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RF ABSORBING SHEET IFL FLEXIELD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf