Vishay/Sprague TH3A475M016F2900
TH3A475M016F2900 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A475M016F2900
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TH3A475M016F2900.pdf
Availability of TH3A475M016F2900
QUANTITY
TH3A475M016F2900 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A475M016F2900
Internal Part NumberEIS-TH3A475M016F2900
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package9,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A475M016F2900
Related LinksTH3A475M, TH3A475M016F2900 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A475M016F2900 Details Description
Related parts for TH3A475M016F2900
IC NVSRAM 16MBIT 150NS 36EDIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-100 PSI datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 209MA 1.93 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HAT SUPPORT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf