Vishay/Sprague TH3B106M016E2000
TH3B106M016E2000 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B106M016E2000
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B106M016E2000.pdf
Availability of TH3B106M016E2000
QUANTITY
TH3B106M016E2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B106M016E2000
Internal Part NumberEIS-TH3B106M016E2000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B106M016E2000
Related LinksTH3B106M, TH3B106M016E2000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B106M016E2000 Details Description
Related parts for TH3B106M016E2000
MOSFET N-CH 20V 100A DPAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS 24V datasheet.pdf
IC TFT LCD CONTROLLER 80LQFP datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.5V datasheet.pdf