Vishay/Sprague TH3B335K016C3000
TH3B335K016C3000 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B335K016C3000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1411
Datasheet Download
TH3B335K016C3000.pdf
Availability of TH3B335K016C3000
QUANTITY
TH3B335K016C3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B335K016C3000
Internal Part NumberEIS-TH3B335K016C3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B335K016C3000
Related LinksTH3B335K, TH3B335K016C3000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B335K016C3000 Details Description
Related parts for TH3B335K016C3000
IC REG LDO -5V 1A D2PAK datasheet.pdf
LAMP T-1.5 TELE SLIDE 36V .08A datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 14X0.078" BLK datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V JB 2220 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf