Vishay/Sprague TH3B335M035C3500
TH3B335M035C3500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B335M035C3500
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B335M035C3500.pdf
Availability of TH3B335M035C3500
QUANTITY
TH3B335M035C3500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B335M035C3500
Internal Part NumberEIS-TH3B335M035C3500
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B335M035C3500
Related LinksTH3B335M, TH3B335M035C3500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B335M035C3500 Details Description
Related parts for TH3B335M035C3500
RES SMD 0.051 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 100MA 14 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IDC 40POS T/H TIN datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED YEL 24V WIRE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf