Vishay/Sprague TH3B475K010C2700
TH3B475K010C2700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B475K010C2700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
TH3B475K010C2700.pdf
Availability of TH3B475K010C2700
QUANTITY
TH3B475K010C2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B475K010C2700
Internal Part NumberEIS-TH3B475K010C2700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B475K010C2700
Related LinksTH3B475K, TH3B475K010C2700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B475K010C2700 Details Description
Related parts for TH3B475K010C2700
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
0.64 III 28POS PLUG ASSY datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W SMBJ datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN YLW 585NM DIFF datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf