Vishay/Sprague TH3B475M010D2700
TH3B475M010D2700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B475M010D2700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B475M010D2700.pdf
Availability of TH3B475M010D2700
QUANTITY
TH3B475M010D2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B475M010D2700
Internal Part NumberEIS-TH3B475M010D2700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B475M010D2700
Related LinksTH3B475M, TH3B475M010D2700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B475M010D2700 Details Description
Related parts for TH3B475M010D2700
INDUCT ARRAY 6 COIL 12UH SMD datasheet.pdf
MOD PWR INLET W/SW PCB 2.5-3 PNL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
TVS DIODE SC74-6 datasheet.pdf
FUNCTION GENERTR 25MHZ W/GPIB datasheet.pdf
RES 1.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf