Vishay/Sprague TH3B475M010D2700
TH3B475M010D2700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B475M010D2700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B475M010D2700.pdf
Availability of TH3B475M010D2700
QUANTITY
TH3B475M010D2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B475M010D2700
Internal Part NumberEIS-TH3B475M010D2700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B475M010D2700
Related LinksTH3B475M, TH3B475M010D2700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B475M010D2700 Details Description
Related parts for TH3B475M010D2700
CAP FILM 5600PF 10% 200VDC RAD datasheet.pdf