Vishay/Sprague TH3B475M016E2100
TH3B475M016E2100 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B475M016E2100
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B475M016E2100.pdf
Availability of TH3B475M016E2100
QUANTITY
TH3B475M016E2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B475M016E2100
Internal Part NumberEIS-TH3B475M016E2100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B475M016E2100
Related LinksTH3B475M, TH3B475M016E2100 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B475M016E2100 Details Description
Related parts for TH3B475M016E2100
SCR DBL LOSCR 1200V 45A ADDAPAK datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 298 MOHM datasheet.pdf
EMI FILTER 48VDC 30A datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/LOC/REM datasheet.pdf
HIGH PROFILE 3 LEVEL 5.08 9POS datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf