Vishay/Sprague TH3B475M035F3100
TH3B475M035F3100 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B475M035F3100
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B475M035F3100.pdf
Availability of TH3B475M035F3100
QUANTITY
TH3B475M035F3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B475M035F3100
Internal Part NumberEIS-TH3B475M035F3100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B475M035F3100
Related LinksTH3B475M, TH3B475M035F3100 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B475M035F3100 Details Description
Related parts for TH3B475M035F3100
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SRT datasheet.pdf
CONN HOUSING 15POS 1.5MM W/RAMP datasheet.pdf
BINDING POST TIN PLATED WHITE datasheet.pdf
070/250 HYBRID 15P PLUG datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
RES 16.2M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PLASTEK SHEET, 4 MM X 96'' X 48' datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
SEMI-COND FUSE 350A 150V AC datasheet.pdf