Vishay/Sprague TH3C106K035F1600
TH3C106K035F1600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C106K035F1600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C106K035F1600.pdf
Availability of TH3C106K035F1600
QUANTITY
TH3C106K035F1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C106K035F1600
Internal Part NumberEIS-TH3C106K035F1600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C106K035F1600
Related LinksTH3C106K, TH3C106K035F1600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C106K035F1600 Details Description
Related parts for TH3C106K035F1600
FAN IMP MTRZD 312X154MM 24VDC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V POWER56 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf