Vishay/Sprague TH3C106M010E1800
TH3C106M010E1800 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C106M010E1800
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C106M010E1800.pdf
Availability of TH3C106M010E1800
QUANTITY
TH3C106M010E1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C106M010E1800
Internal Part NumberEIS-TH3C106M010E1800
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C106M010E1800
Related LinksTH3C106M, TH3C106M010E1800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C106M010E1800 Details Description
Related parts for TH3C106M010E1800
CONN HEADER .100" 7POS VERT T/H datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 4MM datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC MCU ARM 1.5MB FLASH 289BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf