Vishay/Sprague TH3C335M035E1700
TH3C335M035E1700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C335M035E1700
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 2312
Datasheet Download
TH3C335M035E1700.pdf
Availability of TH3C335M035E1700
QUANTITY
TH3C335M035E1700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C335M035E1700
Internal Part NumberEIS-TH3C335M035E1700
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C335M035E1700
Related LinksTH3C335M, TH3C335M035E1700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C335M035E1700 Details Description
Related parts for TH3C335M035E1700
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.4A 59.8 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
TERM INTERMEDIATE PLATE GREY datasheet.pdf
IC FPGA 470 I/O 600BGA datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf