Vishay/Sprague TH3C475K025C1600
TH3C475K025C1600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475K025C1600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C475K025C1600.pdf
Availability of TH3C475K025C1600
QUANTITY
TH3C475K025C1600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475K025C1600
Internal Part NumberEIS-TH3C475K025C1600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475K025C1600
Related LinksTH3C475K, TH3C475K025C1600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475K025C1600 Details Description
Related parts for TH3C475K025C1600
RES SMD 300K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W STER AB 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SW STRAIGHT LVR SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf