Vishay/Sprague TH3C475K050C1500
TH3C475K050C1500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475K050C1500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C475K050C1500.pdf
Availability of TH3C475K050C1500
QUANTITY
TH3C475K050C1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475K050C1500
Internal Part NumberEIS-TH3C475K050C1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475K050C1500
Related LinksTH3C475K, TH3C475K050C1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475K050C1500 Details Description
Related parts for TH3C475K050C1500
BATT VRLA 12V 26AH datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LABEL 3X2" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 1/4 66-174MHZ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA CST2 datasheet.pdf