Vishay/Sprague TH3C475K050D1500
TH3C475K050D1500 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C475K050D1500
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C475K050D1500.pdf
Availability of TH3C475K050D1500
QUANTITY
TH3C475K050D1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C475K050D1500
Internal Part NumberEIS-TH3C475K050D1500
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C475K050D1500
Related LinksTH3C475K, TH3C475K050D1500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C475K050D1500 Details Description
Related parts for TH3C475K050D1500
JUMPER-H9991TR/1853 BR/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf