Vishay/Sprague TH3C476K016F0800
TH3C476K016F0800 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C476K016F0800
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C476K016F0800.pdf
Availability of TH3C476K016F0800
QUANTITY
TH3C476K016F0800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C476K016F0800
Internal Part NumberEIS-TH3C476K016F0800
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C476K016F0800
Related LinksTH3C476K, TH3C476K016F0800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C476K016F0800 Details Description
Related parts for TH3C476K016F0800
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TORXPLUS KEY SET W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK JITTER CLEANR PROG 36QFN datasheet.pdf
TERMINAL MODULE CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POWER ADAPTER PLUG US 12VDC 2A datasheet.pdf