Vishay/Sprague TH3C686K010E1000
TH3C686K010E1000 picture photo
Mfg. Part Number
TH3C686K010E1000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312
Datasheet Download
TH3C686K010E1000.pdf
Availability of TH3C686K010E1000
QUANTITY
TH3C686K010E1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3C686K010E1000
Internal Part NumberEIS-TH3C686K010E1000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3C686K010E1000
Related LinksTH3C686K, TH3C686K010E1000 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3C686K010E1000 Details Description
Related parts for TH3C686K010E1000
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
LED XLAMP ROYAL BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf