Vishay/Sprague TH3D106K035F0300
TH3D106K035F0300 picture photo
Mfg. Part Number
TH3D106K035F0300
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TH3D106K035F0300.pdf
Availability of TH3D106K035F0300
QUANTITY
TH3D106K035F0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3D106K035F0300
Internal Part NumberEIS-TH3D106K035F0300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3D106K035F0300
Related LinksTH3D106K, TH3D106K035F0300 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3D106K035F0300 Details Description
Related parts for TH3D106K035F0300
CABLE FLAT FLEX 16POS 1MM 4" datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.175W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3MM RT ANG AU datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 32 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf