Vishay/Sprague TH3D106M035E0300
TH3D106M035E0300 picture photo
Mfg. Part Number
TH3D106M035E0300
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
TH3D106M035E0300.pdf
Availability of TH3D106M035E0300
QUANTITY
TH3D106M035E0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3D106M035E0300
Internal Part NumberEIS-TH3D106M035E0300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3D106M035E0300
Related LinksTH3D106M, TH3D106M035E0300 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3D106M035E0300 Details Description
Related parts for TH3D106M035E0300
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 5"X3.5" BLK/YL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf