Vishay/Sprague TH3D336M020E0600
TH3D336M020E0600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3D336M020E0600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
TH3D336M020E0600.pdf
Availability of TH3D336M020E0600
QUANTITY
TH3D336M020E0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3D336M020E0600
Internal Part NumberEIS-TH3D336M020E0600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3D336M020E0600
Related LinksTH3D336M, TH3D336M020E0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3D336M020E0600 Details Description
Related parts for TH3D336M020E0600
SW MOM LOCK SPDT 10A PNMT 125V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.75-1.5MM TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA datasheet.pdf
IC PROSLIC SGL FXS ANLG 48-QFN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf