Vishay/Sprague TH3D476K010E0600
TH3D476K010E0600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3D476K010E0600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TH3D476K010E0600.pdf
Availability of TH3D476K010E0600
QUANTITY
TH3D476K010E0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3D476K010E0600
Internal Part NumberEIS-TH3D476K010E0600
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
High Temp Tantalum Capacitors for the Down-hole Drilling Market
Featured ProductTH3 Molded Solid Tantalum Surface Mount Chip Capacitors
PCN Design/SpecificationAutomotive Products Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TH3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3D476K010E0600
Related LinksTH3D476K, TH3D476K010E0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3D476K010E0600 Details Description
Related parts for TH3D476K010E0600
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 2CH 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
21+21DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP FILM 47NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 63 V datasheet.pdf