Vishay/Sprague TH3E476K020C0600
TH3E476K020C0600 picture photo
Mfg. Part Number
TH3E476K020C0600
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TH3E476K020C0600.pdf
Availability of TH3E476K020C0600
QUANTITY
TH3E476K020C0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3E476K020C0600
Internal Part NumberEIS-TH3E476K020C0600
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3E476K020C0600
Related LinksTH3E476K, TH3E476K020C0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3E476K020C0600 Details Description
Related parts for TH3E476K020C0600
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 6POS .61M 16AWG datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANSISTOR datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 4.31 OHM datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS TOP SLIDE 50V datasheet.pdf