AVX Corporation THJA104K035RJN
THJA104K035RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJA104K035RJN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
THJA104K035RJN.pdf
Availability of THJA104K035RJN
QUANTITY
THJA104K035RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJA104K035RJN
Internal Part NumberEIS-THJA104K035RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJA104K035RJN
Related LinksTHJA104, THJA104K035RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJA104K035RJN Details Description
Related parts for THJA104K035RJN
REGULATORS 5.25V/1.5A INT SW HOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 14POS datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER DATA-CLOCK 16QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V T/H datasheet.pdf