AVX Corporation THJB106M010RJN
THJB106M010RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJB106M010RJN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1210
Datasheet Download
THJB106M010RJN.pdf
Availability of THJB106M010RJN
QUANTITY
THJB106M010RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJB106M010RJN
Internal Part NumberEIS-THJB106M010RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJB106M010RJN
Related LinksTHJB106, THJB106M010RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJB106M010RJN Details Description
Related parts for THJB106M010RJN
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR CC1020 433MHZ datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 51K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
PLIERS ELECT ROUND NOSE 4.72" datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 2VDC, 470UF datasheet.pdf