AVX Corporation THJC226K016RJN
THJC226K016RJN picture photo
Mfg. Part Number
THJC226K016RJN
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
THJC226K016RJN.pdf
Availability of THJC226K016RJN
QUANTITY
THJC226K016RJN Order Process
Ship out your order
Specifications of THJC226K016RJN
Internal Part NumberEIS-THJC226K016RJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTHJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THJC226K016RJN
Related LinksTHJC226, THJC226K016RJN Datasheet, AVX Corporation Distributor
THJC226K016RJN Details Description
Related parts for THJC226K016RJN
CAP ALUM 180UF 200V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf