CEL (California Eastern Laboratories) THL3502-B
THL3502-B picture photo
Mfg. Part Number
THL3502-B
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED DRIVER 100MA 48QFN
Datasheet Download
THL3502-B.pdf
Availability of THL3502-B
QUANTITY
THL3502-B Order Process
Ship out your order
Specifications of THL3502-B
Internal Part NumberEIS-THL3502-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesApplication Amusement Solution
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package260
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
SeriesTHine®
PackagingBulk
TypePower Switch
Topology-
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs24
Voltage - Supply (Min)3V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output35V
Current - Output / Channel100mA
Frequency10MHz
Dimming-
ApplicationsBacklight, Signage
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THL3502-B
Related LinksTHL3, THL3502-B Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
THL3502-B Details Description
Related parts for THL3502-B
IC CPLD 128MC 7.5NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LV 4BIT FET MUX/DEMUX 16-VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 48A datasheet.pdf