| Internal Part Number | EIS-THL3502-B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Application Amusement Solution | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 260 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Series | THine® | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Power Switch | |
| Topology | - | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 24 | |
| Voltage - Supply (Min) | 3V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 35V | |
| Current - Output / Channel | 100mA | |
| Frequency | 10MHz | |
| Dimming | - | |
| Applications | Backlight, Signage | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | THL3502-B | |
| Related Links | THL3, THL3502-B Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor | |
 | 1838 | HEX STANDOFF 8-32 BRASS 2" | datasheet.pdf | |