Texas Instruments THS1206QDA
THS1206QDA picture photo
Mfg. Part Number
THS1206QDA
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 6MSPS 32-TSSOP
Datasheet Download
THS1206QDA.pdf
Availability of THS1206QDA
QUANTITY
THS1206QDA Order Process
Ship out your order
Specifications of THS1206QDA
Internal Part NumberEIS-THS1206QDA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTHS1206QDA Specifications
Standard Package46
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)6M
Number of Inputs2, 4
Input TypeDifferential, Single Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-MUX-ADC
Ratio - S/H:ADC4:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital3 V ~ 5.25 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case32-TSSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package32-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THS1206QDA
Related LinksTHS12, THS1206QDA Datasheet, Texas Instruments Distributor
THS1206QDA Details Description
Related parts for THS1206QDA
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FLAT PACK PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LMZFL 5/15/135 3.5OR datasheet.pdf
TL4019-3, 110VAC, PTR, 2NC+1NC+1 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 3POS datasheet.pdf