Texas Instruments THS3001HVCDGN
THS3001HVCDGN picture photo
Mfg. Part Number
THS3001HVCDGN
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP CFA 1.75GHZ 8MSOP
Datasheet Download
THS3001HVCDGN.pdf
Availability of THS3001HVCDGN
QUANTITY
THS3001HVCDGN Order Process
Ship out your order
Specifications of THS3001HVCDGN
Internal Part NumberEIS-THS3001HVCDGN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAdditional Assembly/Test Site 12/Sep/2013
Assembly/Test Site Revision B 15/Oct/2014
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeCurrent Feedback
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate6500 V/µs
Gain Bandwidth Product1.75GHz
-3db Bandwidth420MHz
Current - Input Bias2µA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply6.9mA
Current - Output / Channel120mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)9 V ~ 37 V, ±4.5 V ~ 18.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THS3001HVCDGN
Related LinksTHS300, THS3001HVCDGN Datasheet, Texas Instruments Distributor
THS3001HVCDGN Details Description
Related parts for THS3001HVCDGN
FIXED IND 2.2UH 290MA 2.8 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MS27467T13B98SN datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf