Texas Instruments THS3120IDGN
THS3120IDGN picture photo
Mfg. Part Number
THS3120IDGN
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP
Datasheet Download
THS3120IDGN.pdf
Availability of THS3120IDGN
QUANTITY
THS3120IDGN Order Process
Ship out your order
Specifications of THS3120IDGN
Internal Part NumberEIS-THS3120IDGN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Assembly/OriginAdditional Assembly/Test Site 12/Sep/2013
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeCurrent Feedback
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate1700 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth130MHz
Current - Input Bias3µA
Voltage - Input Offset2mV
Current - Supply7mA
Current - Output / Channel490mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)10 V ~ 30 V, ±5 V ~ 15 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THS3120IDGN
Related LinksTHS31, THS3120IDGN Datasheet, Texas Instruments Distributor
THS3120IDGN Details Description
Related parts for THS3120IDGN
VOLTMETER 199.9VDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 115/230V datasheet.pdf
IC BLUECORE4-PC-ROM 47-WLCSP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOLDER 5 D CELL W/SOLDER LUGS datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 37MA 120 OHM TH datasheet.pdf