Texas Instruments THS4012CDGN
THS4012CDGN picture photo
Mfg. Part Number
THS4012CDGN
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP VFB 290MHZ 8MSOP
Datasheet Download
THS4012CDGN.pdf
Availability of THS4012CDGN
QUANTITY
THS4012CDGN Order Process
Ship out your order
Specifications of THS4012CDGN
Internal Part NumberEIS-THS4012CDGN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeVoltage Feedback
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate310 V/µs
Gain Bandwidth Product290MHz
-3db Bandwidth290MHz
Current - Input Bias2µA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply7.8mA
Current - Output / Channel110mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)9 V ~ 32 V, ±4.5 V ~ 16 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-PowerPad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THS4012CDGN
Related LinksTHS40, THS4012CDGN Datasheet, Texas Instruments Distributor
THS4012CDGN Details Description
Related parts for THS4012CDGN
CONN PLUG 64POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 600VAC/VDC datasheet.pdf
IC CHARGER BATTERY 28-QFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH datasheet.pdf