Texas Instruments THS4501CDRG4
THS4501CDRG4 picture photo
Mfg. Part Number
THS4501CDRG4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC
Datasheet Download
THS4501CDRG4.pdf
Availability of THS4501CDRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
THS4501CDRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of THS4501CDRG4
Internal Part NumberEIS-THS4501CDRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeDifferential
Number of Circuits1
Output TypeDifferential
Slew Rate2800 V/µs
Gain Bandwidth Product300MHz
-3db Bandwidth370MHz
Current - Input Bias4µA
Voltage - Input Offset4mV
Current - Supply23mA
Current - Output / Channel120mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 15 V, ±2.25 V ~ 7.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)THS4501CDRG4
Related LinksTHS450, THS4501CDRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
THS4501CDRG4 Details Description
Related parts for THS4501CDRG4
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CORD 3COND BLK ISRAL UNSHLD 1.8M datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V S2H 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf