| Internal Part Number | EIS-TI03018000J0G | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | Ti | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 16A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Gray | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | - | |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) | |
| Screw Thread | M2.5 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TI03018000J0G | |
| Related Links | TI0301, TI03018000J0G Datasheet, FFF Distributor | |
 | 39353-0010 | TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM | datasheet.pdf | |