Tamura TIC-L021-24
TIC-L021-24 picture photo
Mfg. Part Number
TIC-L021-24
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 8PORT 100 BASE-TX
Datasheet Download
TIC-L021-24.pdf
Availability of TIC-L021-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TIC-L021-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of TIC-L021-24
Internal Part NumberEIS-TIC-L021-24
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesTIC
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports8
Number of Rows2
Applications10/100 Base-TX
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board0.981" (24.93mm)
LED ColorDoes Not Contain LED
Number of Cores per Jack5
ShieldingShielded, EMI Finger
FeaturesBoard Lock
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Shield MaterialStainless Steel
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TIC-L021-24
Related LinksTIC-L, TIC-L021-24 Datasheet, Tamura Distributor
TIC-L021-24 Details Description
Related parts for TIC-L021-24
OSCILLATOR CMOS PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
KIT TRIM POT 3329X SER 14 VALUES datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 300MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf