Cornell Dubilier Electronics TIM565K050P0Y
TIM565K050P0Y picture photo
Mfg. Part Number
TIM565K050P0Y
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TIM565K050P0Y.pdf
Availability of TIM565K050P0Y
QUANTITY
TIM565K050P0Y Order Process
Ship out your order
Specifications of TIM565K050P0Y
Internal Part NumberEIS-TIM565K050P0Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTIM
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.325" L x 0.170" W (8.26mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TIM565K050P0Y
Related LinksTIM565, TIM565K050P0Y Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TIM565K050P0Y Details Description
Related parts for TIM565K050P0Y
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN datasheet.pdf