Bourns Inc. TISP3150F3SL
TISP3150F3SL picture photo
Mfg. Part Number
TISP3150F3SL
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SURGE SUPP 120V BIDIR 3-SL
Datasheet Download
TISP3150F3SL.pdf
Availability of TISP3150F3SL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TISP3150F3SL Order Process
Ship out your order
Specifications of TISP3150F3SL
Internal Part NumberEIS-TISP3150F3SL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTISPxx Devices Jun/2008
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTube
Voltage - Breakover150V
Voltage - Off State120V
Voltage - On State3V
Current - Peak Pulse (8/20µs)120A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements2
Capacitance50pF
Package / CaseRadial - 3 Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TISP3150F3SL
Related LinksTISP31, TISP3150F3SL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TISP3150F3SL Details Description
Related parts for TISP3150F3SL
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM 3-WIRE SENS W/GROUND GREEN datasheet.pdf
MAT RUBBER DRK BLUE 36"X40' datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 10/12-14/16AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf