| Internal Part Number | EIS-TISP4165H4BJR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Thyristors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 165V | |
| Voltage - Off State | 135V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 300A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A | |
| Current - Hold (Ih) | 225mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 79pF | |
| Package / Case | DO-214AA, SMB | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TISP4165H4BJR | |
| Related Links | TISP41, TISP4165H4BJR Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 1775673001 | TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM | datasheet.pdf | |