| Internal Part Number | EIS-TISP4240H3LMFR-S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 240V | |
| Voltage - Off State | 180V | |
| Voltage - On State | 3V | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 300A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A | |
| Current - Hold (Ih) | 150mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 55pF | |