| Internal Part Number | EIS-TISP4P025L1NR-S | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Voltage - Breakover | 25V | |
| Voltage - Off State | 16V | |
| Voltage - On State | - | |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 30A | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 18A | |
| Current - Hold (Ih) | 30mA | |
| Number of Elements | 1 | |
| Capacitance | 5.5pF | |