FFF TJ02010000J0G
TJ02010000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TJ02010000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TB PLU PLU SOLID
Datasheet Download
TJ02010000J0G.pdf
Availability of TJ02010000J0G
QUANTITY
TJ02010000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TJ02010000J0G
Internal Part NumberEIS-TJ02010000J0G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TJ02010000J0G
Related LinksTJ0201, TJ02010000J0G Datasheet, FFF Distributor
TJ02010000J0G Details Description
Related parts for TJ02010000J0G
RES SMD 1.65KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 22A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 5POS datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/02/135 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.37A 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 25C S /11 WHT 36" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16HTSSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf