| Internal Part Number | EIS-TJ05510200J0G | |
| Standard Package | 110 | |
| Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 5 | |
| Positions Per Level | 5 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Current - IEC | 20A | |
| Voltage - IEC | 300V | |
| Current - UL | 20A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.34-2.5mm² | |
| Color | Black | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |