FFF TJ10715600J0G
TJ10715600J0G picture photo
Mfg. Part Number
TJ10715600J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLU PLU UP/SIDE
Datasheet Download
TJ10715600J0G.pdf
Availability of TJ10715600J0G
QUANTITY
TJ10715600J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TJ10715600J0G
Internal Part NumberEIS-TJ10715600J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TJ10715600J0G
Related LinksTJ1071, TJ10715600J0G Datasheet, FFF Distributor
TJ10715600J0G Details Description
Related parts for TJ10715600J0G
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH 150K 8-TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HARDWARE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ASSY RECT 400MA 15KV STD REC datasheet.pdf