| Internal Part Number | EIS-TJ13015000J0G | |
| Standard Package | 2,035 | |
| Number of Levels | 1 | |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) | |
| Voltage - IEC | - | |
| Current - UL | 20A | |
| Voltage - UL | 300V | |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-24 AWG | |
| Wire Gauge or Range - mm² | - | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |