FFF TJ14010000J0G
TJ14010000J0G picture photo
Mfg. Part Number
TJ14010000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
762 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
TJ14010000J0G.pdf
Availability of TJ14010000J0G
QUANTITY
TJ14010000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TJ14010000J0G
Internal Part NumberEIS-TJ14010000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level14
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TJ14010000J0G
Related LinksTJ1401, TJ14010000J0G Datasheet, FFF Distributor
TJ14010000J0G Details Description
Related parts for TJ14010000J0G
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf