FFF TJ21718200J0G
TJ21718200J0G picture photo
Mfg. Part Number
TJ21718200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLU PLU WF DOWN
Datasheet Download
TJ21718200J0G.pdf
Availability of TJ21718200J0G
QUANTITY
TJ21718200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TJ21718200J0G
Internal Part NumberEIS-TJ21718200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesTJ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC20A
Voltage - IEC300V
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²0.34-2.5mm²
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TJ21718200J0G
Related LinksTJ2171, TJ21718200J0G Datasheet, FFF Distributor
TJ21718200J0G Details Description
Related parts for TJ21718200J0G
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28HWQFN datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
RCPT 6ROW 114POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
76 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf